Iran zaprijetio zatvaranjem Hormuškog tjesnaca: Promet ipak teče brže nego prije
U ponedjeljak je evidentirano 15 tranzita teretnih brodova samo tijekom jutra
Pomorski promet u Hormuškom tjesnacu nastavljen je u ponedjeljak brže nego prije sporazuma između Irana i Sjedinjenih Država, prema platformama za praćenje mora, unatoč subotnjoj najavi Teherana o ponovnom zatvaranju ovoga strateški važnog plovnog puta.
Od 11 sati u ponedjeljak platforma za praćenje morskih plovnih putova Kpler već je evidentirala 15 tranzita teretnih brodova samo tijekom jutra. Ova razina usporediva je s četvrtkom i subotom kada je promet iznosio i do 30 tranzita dnevno.
Čini se da je najmanje pet drugih brodova, čiji tranzit Kpler još nije potvrdio, također prošlo kroz tjesnac, pokazali su njihovi AIS signali vidljivim na platformi MarineTraffic.
U subotu najavili zatvaranje tjesnaca
Hormuški tjesnac ponovno je otvoren prošli tjedan nakon sporazuma između Irana i Sjedinjenih Država čija svrha okončati rat na Bliskom istoku, no Teheran je u subotu najavio njegovo zatvaranje kao odgovor na izraelske napade u Libanonu.
Od tada su se Teheran i Washington dogovorili o mehanizmima koji bi trebali dovesti do prekida napada na Libanon i osiguranja Hormuškog tjesnaca, kroz koji u uobičajenim okolnostima prođe petina svjetske nafte.
U tom su se pogledu dogovorili o "komunikacijskoj liniji" da bi "izbjegli incidente i probleme u komunikaciji", kazali su katarski i pakistanski posrednici u pregovorima.
"Unatoč neizvjesnosti u pogledu pregovora između SAD-a i Irana Hormuški tjesnac ostao je operativan tijekom vikenda", rekao je u ponedjeljak Nikos Pothitakis, glasnogovornik Kplera u emisiji na platformi X, dodavši da su mnogi brodovi prešli na rutu koju je odobrio Teheran ili su nastavili plovidbu s isključenim transponderima.