Hajdaš Dončić 'oprao' Plenkovića i Jandrokovića: 'Ovo je mjesto gdje danas moraju biti'
Siniša Hajdaš Dončić u Brezovici je naglasio kako su Hrvati bili pobjednici i tijekom Drugog svjetskog rata i tijekom Domovinskog rata
Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić poručio je u nedjelju na obilježavanju Dana antifašističke borbe u Brezovici da je taj praznik danas možda važniji nego ranijih godina, te naglasio kako su "Hrvati bili pobjednici i tijekom Drugog svjetskog rata i tijekom Domovinskog rata".
Hajdaš Dončić je rekao kako je važno očuvati antifašistički identitet Hrvatske te istaknuo da zemlja pripada "snažnoj i pobjedničkoj Europi".
"Bitno je da ostane identitet antifašizma u Hrvatskoj, da smo uz snažnu Europu, uz pobjedničku Europu", rekao je predsjednik SDP-a.
Dodao je da svatko ima pravo tumačiti prošlost na svoj način, ali da u državnom smislu postoji samo jedna povijesna istina.
"Hrvati su bili pobjednici i tijekom Drugog svjetskog rata i tijekom Domovinskog rata", poručio je.
Komentirajući zahtjeve potpredsjednika stranke DOMINO Igora Peternela za ukidanjem Dana antifašističke borbe, Hajdaš Dončić ocijenio je da je riječ o marginalnom političaru. "Ono što me jedino zabrinjava je zapravo jedan rotacijski odnos HDZ-a prema državnom prazniku", rekao je.
Ustvrdio je kako bi, s obzirom na to da je riječ o državnom prazniku, na obilježavanju trebali sudjelovati najviši državni dužnosnici.
"Ovo je mjesto gdje i premijer i predsjednik Sabora, pošto je državni praznik, moraju biti", rekao je Hajdaš Dončić.
Hrvatska u nedjelju obilježava Dan antifašističke borbe u spomen na 22. lipnja 1941. godine, kada je u šumi Brezovica kraj Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, prva antifašistička postrojba u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe.
U Brezovicu je stigao i Igor Peternel (DOMiNO) koji je naveo da je stigao zato kako bi ukazao na "politički rollercoaster". Pritom je mislio na HDZ te da su se u toj stranci prošli tjedan su se "čudili, snebivali, histerizirali oko koncerta partizanskih pjesama pod organizacijom Grada Zagreba u Lisinskom", a da sada "pozivaju na bal vampira i proslavu komunističkog mita."
"Znaju i sami da se nema što slaviti, nego se treba sramotiti. Svakog normalnog treba biti sram, možda i tu ima nekih jama za koje niti ne znamo. Jame se stalno otkrivaju, stalno se otkrivaju novi zločini. Što se slavi? Slavi se jedna laž da je ovdje osnovan prvi partizanski pokret i sramota, nametanje jugoslavenske države, terora, jednoumlja, oduzimanje svih vrsta ljudskih prava, svih generacija", rekao je.
Naveo je i da bi "pristojni ljudi otišli danas na Jazovku i bili na komemoraciji žrtava komunističkih terora."
Zaključio je da će se zalagati da se 22. lipnja ukine kao državni praznik.